W jaki sposób Rodrigues staje się bardziej zrównoważony?

Położona około 370 mil od północno-wschodniego wybrzeża Mauritiusa na Oceanie Indyjskim wyspa Rodrigues jest najbardziej autentyczną wyspą Mascarene. Ludność utrzymuje się głównie z rybołówstwa, lokalnego rzemiosła, rolnictwa, hodowli zwierząt i turystyki.

Całkowicie otoczona rafą koralową wyspa o powierzchni 108 km kwadratowych jest odwiedzana głównie w celu uprawiania turystyki pieszej, kitesurfingu, nurkowania z rurką i wędkarstwa głębinowego.

Rodrigues jest znana ze swojej autentyczności, co czyni ją par excellence wyspą antystresową. Podróżnicy tęskniący za przygodami rodem z Robinsona Crusoe lub zasmakowaniem powolnej podróży odnajdują swoje szczęście w Rodrigues.

W odróżnieniu od innych wysp Mascarene, zarówno pod względem liczby ludności, jak i wielkości, Rodrigues pozycjonowała się jako miejsce ekologiczne.

Od 2014 roku wyspa zakazuje używania plastikowych toreb w celu ochrony zarówno morskiej, jak i lądowej różnorodności biologicznej.

W związku z tym i po pozytywnym przyjęciu tej decyzji przez ludność, cztery lata później wyspa podjęła decyzję o zakazie stosowania jednorazowych polistyrenowych pojemników na żywność. Kolejny środek, który spotkał się z uznaniem zarówno miejscowej ludności, jak i całego świata. Działania te są obecnie łączone z innymi inicjatywami na rzecz ochrony środowiska.

Ponadto tworzenie rezerwatów wokół wyspy również przyczyniło się do rozmowy o endemicznych roślinach i zwierzętach na wyspach.

Najważniejszym z nich jest rezerwat przyrody Grande Montagne. Położone w centrum wyspy rezerwaty są domem dla rodzimej fauny i flory wyspy. Rośliny endemiczne, takie jak „café maron” czy „bois blan”, to gatunki, które wymagają stałego monitorowania ze strony organizacji pozarządowych. Jeśli chodzi o miłośników ptaków, Rodriguan Warbler i Rodriguan Fody to gatunki występujące tylko na wyspie.

W zachodniej części wyspy rezerwat i jaskinia żółwi olbrzymich Francois Leguat pomaga w rehabilitacji żółwi lądowych, gatunków riadata i aldabra.

Od 2006 r. Na obszarze 20 hektarów rezerwat stale pracuje nad rozmową i obecnie na miejscu znajduje się ponad 5000 żółwi lądowych.

W międzyczasie inny rezerwat – „Ile aux Cocos” – służy jako chronione siedlisko ptaków morskich. Poprzez wycieczki z przewodnikiem odwiedzający są informowani o wysiłkach na rzecz ochrony celu podróży. Ponadto w rezerwacie prowadzona jest akcja sponsorska dla małych gadów.

Wysiłki te osiągnęły kolejny etap w czasie kryzysu związanego z COVID-19. Odcięty od świata, bez napływających turystów, sektor powoli się zapadał.

Jednak dzięki odporności władz lokalnych, różni pracownicy z sektorów turystycznych, od pokojówki po kierownika, wszyscy przyczynili się do ochrony środowiska w Rodrigues.

Podczas gdy niektórzy sprzątali szlaki turystyczne lub pracowali nad odbudową wysepki, inni byli zajęci wspieraniem wysiłków na rzecz rozmów w różnych rezerwatach przyrody wyspy.

Turyści odegrali ważną rolę w ochronie środowiska w ramach programu Tourism Livelihood Scheme, który miał natychmiastowy pozytywny wpływ na wyspę.

Koncentrując się na ciągłym dążeniu do ekologicznej i zrównoważonej ścieżki, Rodrigues Island przewiduje uruchomienie projektu „Jedno drzewo, jeden turysta i jedno dziecko” w 2023 roku.

Pomysł polega na tym, że za każdego podróżnika przybywającego na wyspę sadzi się jedno drzewo, które jest pielęgnowane przez miejscowe dzieci. Inicjatywa ta służy jako plan zarówno dla turystów, jak i mieszkańców, aby bardziej zaangażować się w ochronę i zachowanie środowiska Rodrigues, podczas gdy z pokolenia na pokolenie ekologiczny sposób myślenia mieszkańców będzie nadal się rozwijał.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *