Jak Mauritius przybliża Cię do natury?

Turkusowe laguny, kratery wulkanów, wilgotne połacie subtropikalnych lasów deszczowych, w których słychać gwar ptaków – Mauritius ma różnorodne krajobrazy, których pozazdroszczą kraje kilkakrotnie większe od niego.

Ten kraj, będący domem dla ponad 100 gatunków ptaków i ponad 400 gatunków morskich, znany jest również z populacji jeleniowatych, mangust, nietoperzy owocożernych i makaków, a także niezliczonych mniejszych ssaków i gadów.

Najsłynniejszym mieszkańcem Mauritiusa był oczywiście dodo, który został doprowadzony do wyginięcia w XVII wieku po wprowadzeniu dzikich świń i małp, które kradły jego jaja. Być może świadomy tej zbawiennej lekcji Mauritius stał się od tego czasu światowym liderem w ochronie przyrody, stopniowo pozbywając się wysp z obcych i szkodliwych gatunków oraz chroniąc endemiczną florę i faunę.

Kluczową rolę w tym odgrywa Mauritian Wildlife Foundation, organizacja pozarządowa zajmująca się odbudową lasów i ekosystemów, która sprowadziła z Mauritiusa pustułkę, gołębia różowego i papugę echo z powrotem w przestworza po zagrożeniu wyginięciem.

Wszystkie trzy można teraz zobaczyć w Parku Narodowym Black River Gorges, rozległym obszarze leśnym, który jest obszarem chronionym od 1994 roku. Przez park przecinają szlaki turystyczne, które odwiedzający mogą zwiedzać samodzielnie lub z akredytowanym przewodnikiem.

Sukcesy tego kraju w zakresie ochrony przyrody wiele zawdzięczają sieci parków narodowych i rezerwatów przyrody, które rozsiane są po całej wyspie. Dzięki zmiennemu ukształtowaniu terenu i mikroklimatom każdy park ma swój niepowtarzalny charakter i chociaż Black River Gorges jest największym i najbardziej spektakularnym, to warto poznać inne.

Île aux Aigrettes to mały wyspiarski rezerwat przyrody z przybrzeżnymi lasami prowadzony przez Mauritian Wildlife Foundation. Po wypłynięciu łodzią z Pointe Jérome zostaniesz oprowadzony przez przewodników, którzy są źródłem informacji o lokalnej florze i faunie i poprowadzą Cię przez ostatnią pozostałą część hebanowego lasu, który kiedyś pokrywał wyspę.

Różowe gołębie są obecnie powszechnie spotykane, a także można zobaczyć kolorowego mauretańskiego fody, oliwkowo-białookiego z Mauritiusa i muchołówkę maskareńską.

Aby zobaczyć pustułkę z Mauritiusa, lepiej będzie w rezerwacie Vallée de Ferney na głównej wyspie, gdzie można również spotkać papugę echo. Odwiedzający nie mają wstępu na ląd w rezerwacie przyrody wyspy Coin de Mire, ale podczas rejsu łodzią po jego wodach można zobaczyć ptaki morskie o magicznych nazwach, takie jak rybitwy czarne, głuptaki mniejsze i głuptaki zamaskowane.

Aby jednak delikatnie przespacerować się po niektórych roślinach w kraju, udaj się do Ogrodu Botanicznego Sir Seewoosagur Ramgoolam, na obrzeżach miasta Pamplemousses. W jego sercu znajduje się długi, wąski staw pływający z gigantycznymi liliami wodnymi, ale ma ponad 600 gatunków roślin, co czyni go jednym z najbardziej rozległych ogrodów botanicznych na świecie. Lasy, plaże i jeziora Mauritiusa rywalizują pod względem różnorodności dzięki ciepłe i krystalicznie czyste wody, które tętnią życiem. Istnieją sposoby na ich eksplorację przeznaczone dla każdego wieku i poziomu umiejętności, od łagodnych przejażdżek łodzią i snorkelingu po nurkowanie głębinowe. Łagodny klimat sprawia, że czynności te są możliwe przez cały rok, choć najłatwiej jesienią i wiosną.

Wśród stworzeń morskich, które można zobaczyć w dalszej odległości, są rekiny, marliny, tuńczyki i płaszczki, podczas gdy rafy przyciągają mniejsze i jaśniejsze ryby – papugoryby, błazenki, sierżant major, anioły i motyle.

Najpopularniejsze miejsce do nurkowania znajduje się w pobliżu nadmorskiej miejscowości Flic en Flac. Podwodne formacje skalne (w tym dramatyczne struktury La Cathédrale, nazwane tak ze względu na kamienne łuki i kolumny) zapewniają nieziemskie wrażenia.

Ze swoimi płytkimi zatokami i ławicami egzotycznych ryb główna wyspa oferuje również kilka możliwości nurkowania z rurką, szczególnie na plażach Blue Bay i Balaclava. Wielu odwiedzających przybywa z chęcią popływania obok stada delfinów, które również można zorganizować, choć ważne jest, aby rozejrzeć się za renomowaną firmą.

Operatorzy ci mają na uwadze dobro delfinów i utrzymują łodzie w nieinwazyjnej odległości, a interakcje z ludźmi są minimalne. Mauritianie wiedzą, że tylko dzięki ochronie rodzimych zwierząt, ptaków i roślin wyspy te mogą zachować swoją słuszną reputację małego kawałka raju na ziemi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *