Choroba legionistów wykryta w hotelu na Mauritiusie

W zeszłym tygodniu władze sanitarne otrzymały informację, że u niektórych gości, którzy odwiedzili Mauritius w 2022 roku, zdiagnozowano chorobę legionistów.

Natychmiast przeprowadzono testy w podejrzanych hotelach, a pozytywny wynik wyszedł tylko w Outrigger Mauritius Beach Resort. Hotel pod nadzorem władz sanitarnych podjął natychmiastowe działania.

Legioneloza (choroba legionistów) jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze (od 20-50 stC). Rezerwuarem bakterii są zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne), zawierające osad denny lub muł, a także wilgotna ziemia. Bakterie Legionella występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach, klimatyzatorach.

Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego aerozolu. Do zakażenia może dochodzić również m.in. przez zachłyśnięcie się skażoną wodą. Do tej pory nie stwierdzono przenoszenia bakteria Legionella z człowieka na człowieka.

Ministerstwo Turystyki, Urząd ds. Turystyki i Urząd ds. Promocji Turystyki Mauritiusa, a także władze ds. zdrowia są w gotowości i ściśle monitorują sytuację.

One thought on “Choroba legionistów wykryta w hotelu na Mauritiusie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *