Mauritius otrzymuje dodatkową dotację

Rząd Japonii zgodził się udzielić Mauritiusowi dodatkowej dotacji w wysokości 300 milionów jenów japońskich w ramach japońskiego programu pomocy „Rozwój gospodarczy i społeczny”.

Dotacja została przekazana na wdrożenie nowego projektu radarowego systemu obserwacji wybrzeża. Minister Finansów, Planowania Gospodarczego i Rozwoju, dr Renganaden Padayachy oraz Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Japonii na Mauritiusie, Shuichiro Kawaguchi, podpisali umowę.

W oświadczeniu minister Padayachy powiedział, że dodatkowa dotacja w wysokości 300 milionów jenów japońskich zwiększy istniejącą dotację do łącznej kwoty 1,5 miliarda. Przypomniał, że odpowiednio w lutym i sierpniu 2021 r. podpisano z Japonią dwie umowy na kwotę 1,2 miliarda.

Minister Finansów wyraził uznanie dla rządu Japonii za nieustanne wsparcie oraz dodatkową dotację, która według niego jeszcze bardziej wzmocni bezpieczeństwo morskie Mauritiusa.

Nowy system pomoże władzom Mauritiusa między innymi w monitorowaniu i śledzeniu ruchu statków, poszerzaniu wiedzy na temat stref morskich, usprawnianiu monitorowania działalności połowowej oraz zwiększaniu zdolności poszukiwawczych i ratowniczych.

Minister przypomniał ponadto, że były minister spraw zagranicznych Japonii podczas wizyty na Mauritiusie w 2020 r. wyraził chęć rozszerzenia współpracy z rządem Mauritiusa. W związku z tym zwrócił się do rządu Japonii z wnioskiem o rozpoczęcie w przyszłości rozmów na temat ogólnej umowy o współpracy gospodarczej w celu promowania inwestycji transgranicznych z korzyścią dla obu krajów.

Abasador Kawaguchi powiedział, że dodatkowa dotacja pozwoli Mauritiusowi na zwiększenie bezpieczeństwa morskiego, a Japonia, będąc państwem wyspiarskim, takim jak Mauritius, doskonale zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw, przed którymi stoją takie kraje. Podkreślił, że Japonia pozostaje zaangażowana na rzecz pokoju i stabilności w regionie Oceanu Indyjskiego i będzie nadal wspierać Mauritius.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *