Port Louis – stolica Mauritiusa

Port Louis, stolica Mauritiusa to tętniące życiem miasto położone w północno-zachodniej części kraju.

Założone przez francuskiego gubernatora Bertranda-François Mahé de Labourdonnais w 1735 roku miasto jest gospodarczym centrum wyspy i tętni życiem.

Zwiedzanie stolicy jest koniecznością podczas pobytu na Mauritiusie. Port-Louis to kulturowe miasto, w którym tradycja i nowoczesność idą w parze.

Pierwszym punktem zwiedzania w stolicy powinna być piękna aleja otoczona gigantycznymi palmami, zwrócona w stronę portu – Place d’Armes, zwane także Place Sookdeo Bissoondoyal, która prowadzi do Domu Rządowego, zbudowanego na początku XVIII wieku w czasach francuskich, w którym obecnie odbywają się sesje parlamentu.

Kolejnym punktem jest wizyta na rynku Port-Louis , który kusi aromatycznymi zapachami owoców i warzyw, gdzie można skosztować nieznanych egzotycznych smaków.

Warto również zobaczyć targ rękodzieła i pamiątek obok strefy warzywnej. Aby naprawdę poczuć Port-Louis, trzeba poświęcić trochę czasu na spacer po jego ulicach.

Kierując się na północ Drogą Królewską dotrzemy do Chinatown, dawnej chińskiej miejscowości, która skrywa wiele skarbów kultury i kulinariów. Można tu znaleźć wszelkiego rodzaju sklepy, od tradycyjnej medycyny po sklepy z pamiątkami i sklepy spożywcze, w których znajdziesz składniki dostępne tylko w okolicy.

Społeczność chińska na Mauritiusie pochodzi głównie z Kantonu. Pod koniec XVIII wieku, w czasach kolonialnych, Chińczycy podróżowali na Mauritius, aby prowadzić na wyspie sklepy i warsztaty rzemieślnicze.

Przy wejściu do Chinatown znajduje się meczet Jummah, wyjątkowy budynek zbudowany pod koniec XIX wieku dla Mauritiusa wyznania muzułmańskiego, który nadal jest otwarty na codzienne modlitwy.

Uliczne jedzenie na Mauritiusie jest również bardzo znane, a Port-Louis jest idealnym miejscem do skosztowania wszystkich smaków składających się na mauretańską kulturę kulinarną.

Jednym z klejnotów stolicy jest teatr którego korzenie sięgają XIX wieku i który w czasach swojej świetności gościł na scenie wiele grup teatralnych. Regularnie odbywały się w nim najlepsze opery i operetki modne w Europie, a teatr w Port Louis, jeden z najstarszych w regionie, słynął z wyjątkowej akustyki.

Jardin de la Compagnie to kolejny przystanek podczas zwiedzania stolicy. Kilka minut drogi od Domu Rządowego, oferuje przyjemny powiew powietrza w cieniu stuletnich i wielkich drzew Banyan. Natkniesz się na posągi i popiersia niektórych ludzi, którzy zaznaczyli historię Mauritiusa, takich jak Léoville L’Homme i Rémy Ollier.

Pomnik Marie Reine de la Paix, położony dalej na południe od Port-Louis, daje inny punkt widzenia stolicy z góry. Został wzniesiony na cześć Najświętszej Maryi Panny przez chrześcijan. Z tego bardzo przyjemnego miejsca z ładnie
utrzymanymi kwietnikami rozpościera się spektakularny widok na stolicę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *