Wydarzenia i Festiwale

Mauritius jest tyglem kulturowym, w którym populacja składa się z różnych religii i pochodzenia. Wszyscy żyją razem w pokoju, hinduiści, chrześcijanie, muzułmanie i buddyści. Znajduje to odzwierciedlenie w życiu codziennym i w różnych miejscach kultu, które są budowane na całej wyspie. Każda wspólnota ma swoje własne rytuały i uroczystości, które dla jednych są spektakularne i barwne, dla innych bardziej trzeźwe i uroczyste. Są też imprezy obchodzone przez cały naród, takie jak Święto Narodowe i Festiwal Kreol, oraz oczywiście imprezy sportowe, które gromadzą wszystkie społeczności.

Święto Wiosny

Święto Wiosny lub Chiński Nowy Rok obchodzone jest zwykle pod koniec stycznia lub na początku lutego zgodnie z chińskim kalendarzem. To bardzo ważne święto dla społeczności chińsko-mauretańskiej. Czerwień to kolor przynoszący szczęście, a petardy zapala się wieczorem lub w nocy, aby odpędzić nieszczęście. Możesz wziąć udział w tradycyjnym tańcu lwa w niektórych częściach wyspy, ale głównie w Chinatown w Port Louis.

Mahasziwratriu

Największa pielgrzymka w roku odbywa się w ramach Maha Shivratree, Wielkiej Nocy Śiwy, która odbywa się w lutym lub na początku marca. Hindusi z Mauritiusa spacerują do Grand Bassin, zwanego także Ganga Talao, uważanego przez tę społeczność za święte jezioro. Pielgrzymi niosą na ramionach kanwary, drewniane lub bambusowe zdobione konstrukcje, jako znak poświęcenia. Pielgrzymi z innych wspólnot również włączają się w tę duchową podróż; jeśli przebywasz w tym czasie na wyspie, możesz śledzić spacer.

Cavadee

Thaipoosam Cavadee to święto obchodzone przez Mauryjczyków wyznania Tamil na cześć Lorda Murugi, zazwyczaj w lutym. Po 10 dniach postu wielbiciele idą do świątyni, a niektórzy z nich niosą ofiary i wbijają igły w skórę na znak ofiary. Na zakończenie marszu organizowana jest również ceremonia chodzenia po ogniu. Te rytuały mogą zaimponować i sprawić, że wrażliwe dusze poczują się niekomfortowo.

National Day

The National Day is celebrated on the 12th March to commemorate the independence of the island acquired in 1968 and the accession to the status of Republic in 1992. A big ceremony with parades and shows is organised every year in Port-Louis.

Festiwal Żywności w Chinatown

Od piętnastu lat w kwietniu odbywa się dwudniowy festiwal poświęcony chińskiej kuchni. Wydarzenie to odbywa się w Chinatown w Port-Louis, dla którego większość ulic jest zarezerwowana dla pieszych. Wszyscy chińsko-maurytyjscy kupcy i restauratorzy sprzedają swoje produkty, podczas gdy młodzież wykonuje Taniec Lwa. To barwny festiwal promujący kulturę chińską na Mauritiusie. Wyjątkowa okazja skosztowania wszelkiego rodzaju słodkich i słonych przysmaków, wiedząc, że w normalnych czasach nie wszystkie są łatwo dostępne dla publiczności!

Eid-Ul-Fitr

Eid-Ul-Fitr, Nowy Rok obchodzony przez mauretańskich muzułmanów, oznacza również koniec miesiąca Ramadan. Każdego roku data festiwalu zmienia się, ponieważ jest oparta na islamskim kalendarzu księżycowym. Eid odbywa się z modlitwami w meczecie iw domu, ale jest to również uprzywilejowany czas dzielenia się dla muzułmanów, którzy rozdają słodkie i pikantne tradycyjne jedzenie swoim sąsiadom i przyjaciołom.

Divali

Divali to święto światła dla Hindusów, zwycięstwo dobra nad złem, Pana Ramy nad demonem, jak napisano w Ramajanie. To magiczna noc z domami ozdobionymi małymi lampkami oliwnymi lub elektrycznymi lampkami. Dziś wszystkie społeczności wyspy również zapalają kilka lamp. Hindusi zgodnie z tradycją dzielą się słodkimi ciastami z sąsiadami, przyjaciółmi i kolegami.

Wielkanoc i Boże Narodzenie

Wielkanoc i Boże Narodzenie to dwa główne wydarzenia religijne obchodzone przez chrześcijan na Mauritiusie. Wielkanoc przypada w marcu lub kwietniu według kalendarza liturgicznego i poprzedza Wielki Post. Oczywiście, oprócz rytuałów religijnych, o tej porze czekoladowe jajka są po prostu wszędzie i jest to okazja do delektowania się wyjątkowym posiłkiem z rodziną. Dla chrześcijan Boże Narodzenie świętuje narodziny Jezusa i jest przeżywane na modlitwie w okresie Adwentu. Ten festiwal jest teraz uniwersalny i jest obchodzony przez wszystkie społeczności, które dekorują swój salon piękną choinką i wymieniają prezenty. To także szczyt sezonu dla hoteli. Jeśli pochodzisz z półkuli północnej, musisz raz przeżyć gorące Święta, stopy w piasku!

Międzynarodowy Festiwal Kreol (FIK)

Międzynarodowy Festiwal Kreol to festiwal, który celebruje kulturę kreolską, kulturę Mauritiusa i wszystkich jego społeczności, przez prawie tydzień obchodów i wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów, slamów i sesji poetyckich, spektakli teatralnych, wystaw sztuki i, oczywiście, prezentacja lokalnej kuchni. Festiwal odbywa się zwykle w listopadzie lub na początku grudnia.

Wydarzenia sportowe

W ostatnich latach wzrosła liczba lokalnych i międzynarodowych imprez sportowych, które dla niektórych są dostępne dla zwiedzających po wcześniejszej rejestracji.

Igrzyska Wysp Oceanu Indyjskiego (JIOI) to wspaniałe wydarzenie. Odbywają się co cztery lata, na przemian na Reunion, Seszele, Madagaskar i Mauritius. Są to zawody, które skupiają najlepszych sportowców z wysp Oceanu Indyjskiego, którzy trenują od lat, aby uzyskać kwalifikacje. Lekkoatletyka, pływanie, piłka nożna to jedne z wielu uprawianych dyscyplin. Ostatnie JIOI odbyło się na Mauritiusie w 2019 roku.

W ciągu roku organizowanych jest kilka tras i wyścigów otwartych dla obcokrajowców, takich jak Royal Raid w maju, Ultra Trail Raidlight w lipcu, Ferney Trail we wrześniu i Maraton Mauritius w lipcu.

Dla miłośników golfa AfrAsia Bank Mauritius Open, pierwszy turniej sankcjonowany przez European, Asian i Sunshine Tours, rozgrywany jest naprzemiennie na polach golfowych Anahita i Heritage w listopadzie, a Staysure Tour, dawniej MCB Tour Open, zarezerwowany dla najlepszych Seniors of European Tour odbywa się w grudniu na polu golfowym Legends w Belle Mare, a od 2018 roku także na polu golfowym Constance Lemuria na Seszelach.