Pogoda

Mauritius to idealne miejsce na wakacje pod słońcem. Wyspa cieszy się przyjemnym klimatem z łagodną temperaturą przez cały rok i tylko dwie pory roku, lato od października do kwietnia i zimę, która trwa od maja do września. Szczyty upałów są odczuwalne między grudniem a lutym, zawsze towarzyszy im wysoka wilgotność, podczas gdy najniższe temperatury i silne wiatry występują między lipcem a wrześniem. Należy zauważyć, że średnia temperatura w zimie to 22ºC.

Regiony przybrzeżne są cieplejsze i mniej deszczowe, podczas gdy centralny płaskowyż, który znajduje się od 400 do 600 metrów nad poziomem morza, ma niższą temperaturę i jest również bardziej wilgotny. Między centrum a wybrzeżem następuje znaczna zmiana temperatury. Zachodnia i północna część wyspy są najcieplejszymi i najbardziej chronionymi obszarami, podczas gdy na wschód przez cały rok wieją południowo-wschodnie pasaty, łagodne i przyjemne latem oraz chłodniejsze i silniejsze zimą.

Pora deszczowa oczekiwana jest zwykle w lutym, a silne wiatry w lipcu i sierpniu, co zapewni największą przyjemność miłośnikom żeglarstwa i surfingu. Ponieważ Mauritius znajduje się w tropikach, latem zagrażają mu cyklony, ale wyspa ta jest niewielka, więc najczęściej omijają ją trajektorie sztormowe. Budynki zostały zaprojektowane tak, aby były odporne na złą pogodę, a urzędnicy są świadomi protokołu obowiązującego w czasie cyklonu – więc będziesz tu bezpieczny w przypadku burzy!

Najlepszy czas na przyjazd

Mauritius korzysta z łagodnego klimatu przez cały rok ze średnią temperaturą 25ºC i przyjemną temperaturą wody odpowiednią do pływania zarówno latem, jak i zimą. Prawie wszystkie czynności, na które nie możesz się doczekać podczas wakacji, możesz wykonać o każdej porze roku. Jednak najprzyjemniejszym okresem na wizytę na wyspie jest okres od kwietnia do czerwca i od września do grudnia, aby uniknąć szczytu lata i zimy, jedynych dwóch pór roku na Mauritiusie.

Lato na Mauritiusie trwa od października do kwietnia, nie ma wiosny, jak w Europie, ze światłem słonecznym od 5:30 do 19:00 w szczycie sezonu. Szczyty upałów w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza są odczuwalne od grudnia do lutego, natomiast okresy obfitych opadów spodziewane są w lutym i marcu. Ocean Indyjski odnotowuje każdego roku stosunkowo intensywną aktywność cyklonową w tym sezonie, ale Mauritius, ze względu na jego niewielkie rozmiary, jest często oszczędzony. Budynki zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać silne wiatry, a w swojej turystycznej rezydencji będziesz bezpieczny. Ustalono protokoły bezpieczeństwa, a urzędnicy są przygotowani do radzenia sobie z cyklonami. W najgorętszych okresach pokoje są zwykle klimatyzowane. Entuzjaści nurkowania i wędkarstwa głębinowego zdecydują się w tym czasie na podróż na Mauritius. To także sezon owoców tropikalnych, skorzystaj z okazji, aby skosztować liczi, mango, owocu smoczego oka i innych pysznych lokalnych owoców dostępnych na straganach.

Zima na Mauritiusie jest raczej łagodna ze średnią temperaturą około 22C. Noce są chłodniejsze, a godziny nasłonecznienia wahają się od 6:45 do 17:35 w szczycie zimy. Miesiące lipiec i sierpień to najbardziej wietrzne miesiące dla największej przyjemności surferów, kitesurferów i windsurferów. Zimowe niebo wieczorem jest cudowne na Mauritiusie, idealne do obserwacji gwiazd i perseidów, corocznego spotkania entuzjastów spadających gwiazd w sierpniu.

Mauritius ma również mikroklimat o różnych temperaturach i warunkach klimatycznych w zależności od regionu. Centrum wyspy położone na wysokim płaskowyżu korzysta z niższych temperatur i większych opadów niż strefy przybrzeżne. Między tymi regionami może występować różnica od 3 do 5 stopni. Północ i zachód wyspy są cieplejsze i bardziej suche, podczas gdy wschód jest stale pod wpływem południowo-wschodnich wiatrów, silniejszych zimą.